Midt i Nørrebros pulserende liv fyldt med små butikker og gode caféer ligger disse studieboliger i gåafstand til Nørrebro station og med en masse gode indkøbsmuligheder.
Bygningen har en række fælles tagterrasser til de hyggelige sommeraftener og i kælderen er der ikke blot et fælles vaskeri, men også et personligt depotrum til hver af beboerne.
Boligerne
De nybyggede studieboliger er mellem 27 kvadratmeter og 44 kvadratmeter og har alle eget tekøkken, toilet og bad. Desuden har flere af lejlighederne en hems, så der er plads til både sofa og bord i stuen. Boligerne er lavet i lækre materialer bl.a. er der egetræs plankegulve.
De ledige studieboliger koster fra 7.574 kr./md. (+ aconto på ca. 400 kr./md.) og er fra 27-35 kvadratmeter. To af de ledige boliger har hems.
Boligerne er klar til overtagelse i hhv. juni og juli.
Der kan ansøges om boligstøtte, da alle lejemål har eget køkken.
Hos samme udlejer på Nørrebro og ved Amager Strand er der også ledige boliger med overtagelse i juni og juli, man også kan skrive sig op til.
Ansøgning
Der ansøges vi udlejers hjemmeside, hvor man skriver sig op på interesselisten og derefter modtager en mail med oversigt over de ledige boliger.