Kollegieværelser på Frederiksberg (ingen ledige)

Der er snart ledige værelser på dette skønne Frederiksberg-kollegie!

Kollegiet er nybygget og ligger centralt på Frederiksberg i gåafstand til barer, caféer og en række indkøbsmuligheder i området. Desuden ligger Copenhagen Business School inden for gåafstand.

Kollegiet består af en række lejligheder, som alle huser 5-8 studerende med hver deres eget værelse. På den måde er der både plads til fællesskabet i form af fælleskøkken som deles med de andre beboere i lejligheden, men også til at man kan lukke døren til sit eget værelse. Samlet er der plads til 103 danske eller internationale studerende og 135 DIS-studerende.

Tidligere har kollegiet kun behandlet ansøgninger to til tre gange årligt, men nu har de netop åbnet for ansøgninger hele året.

Husleje
Den månedlige husleje ligger mellem 3.279 – 5.127 DKK / måned Inkl. forbrug af el, vand og varme.

Ansøgningskrav:
Du skal være ung og studieaktiv, eller have søgt ind på en uddannelse du forventer at starte på indenfor kort tid. Derudover skal du have mindst et år tilbage af din uddannelse samt have en gyldig opholdstilladelse i Danmark.

Ansøgningsprocessen
Processen for ansøgning om en plads på kollegiet giver dig mulighed for at influere på dine chancer, for at få tildelt en bolig. Ansøgningen består nemlig af en skriftlig ansøgning omkring din motivation for at bo på kollegiet, efterfulgt af enten en workshop eller et interview.

Du kan læse mere om den motiverede ansøgning og få tips til indholdet i din skriftelige ansøgning her.

Vi henviser til en side væk fra kbh-kollegier.dk. På kbh-kollegier.dk samler vi ledige kollegieboliger og ansøgningsfrister fra nettet. Det gør vi for at give dig det bedste overblik så du kan spare tid. Vi linker videre til ansøgningsstedet, hvor du kan finde mere information og ansøge kollegiet direkte.
VÆLG MEDLEMSSKAB

Introduktionspakken

3 dage for kun 29 kr.

*Fornyes automatisk hver 2. uge til 149 kr. Kan opsiges når som helst, til udgangen af en medlemsperiode.

Mellempakken

14 dage for 165 kr.

*Fornyes automatisk hver 2. uge af 144 kr. Kan opsiges når som helst, til udgangen af en medlemsperiode.

Den store pakke

4 uger for 249 kr.

*Fornyes automatisk hver 4. uge til 219 kr. Kan opsiges når som helst, til udgangen af en medlemsperiode.

LEDIGE BOLIGER I INDBAKKEN

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få direkte besked om ledige boliger og ansøgningsfrister på kollegier i København og omegn.

LEDIGE BOLIGER OG ANSØGNINGSFRISTER

Ungdomsbolig i Herlev

Moderne ungdomsboliger!

1-værelses lejligheder i TV-byen tæt på natur og København. Moderne boliger med gode fællesfaciliteter som fitness, klatrevæg og udendørs biograf. Ansøg via udlejers hjemmeside….

LÆS MERE »
ledig kollegie bolig centralt på vesterbro

Eksklusive boliger tæt ved Kødbyen

Eksklusive lejligheder midt i København nær Kødbyen og Islands Brygge. Eget køkken, bad og altan + fælles lounge, fitness og café. Perfekt til unge professionelle og studerende. Ledige 1-værelses fra 10.200 kr./md….

LÆS MERE »
Studieboliger i skønne Valby

Nye studieboliger i Valby

Disse lejligheder i Valby er med eget køkken og bad, fælleskøkkener og vaskeri i stueetagen. Der er adgang til en grøn gård midt i et nyt, dynamisk boligområde med masser af liv og fællesskab….

LÆS MERE »