Danmarks Internationale Kollegium

Vognporten 14 , 2620 Albertslund

Faciliteter

  • Husdyr tilladt
  • Festsal/bar
  • Fælleskøkken
  • Eget tekøkken
  • Eget badeværelse
  • Cykelkælder
  • Vaskeri
  • Parkeringspladser
  • TV-stue

Danmarks Internationale Kollegium har i alt 448 boliger. Alle boliger har eget bad og toilet. Der er to forskellige boligtyper, hvor den ene har et rum på 13 kvadratmeter, imens den anden er en lejlighed med to værelser på i alt 35 kvadratmeter. Værelserne har adgang til et fælleskøkken, hvorimod lejlighederne har eget trinettekøkken.

Det er tilladt at holde kat på kollegiet.

Husleje

Huslejen er på 3.282 kr./md. for værelset, hvorimod lejlighedernes er på 6.949 kr./md. Huslejen er inkl. antennebidrag, beboerkontingent og internet (maj 2025).

Depositum/indskud:
8.160 kr. for værelset og 17.553 kr. for lejligheden (februar 2021). Derudover skal der betales en måneds husleje forud.

Faciliteter 

  • Fælleskøkken (gælder ikke for beboere i lejlighederne)
  • Atelier
  • Billard
  • Bordtennis
  • Cafe
  • Cykelskure
  • Motionsrum
  • Vaskeri
  • Kopi- og printerrum
  • Festsal
  • Fodboldbane
  • Parkeringspladser
  • P

Opret medlemskab og få fuld adgang

På kbh-kollegier.dk har vi samlet 300 kollegier i København om omegn, der tilsammen har mere end 35.000 boliger til studerende, 
så du nemt kan finde de kollegier, som lever op til dine boligkriterier.
 
Som medlem får du al den information, du har brug for, for at kunne ansøge om en kollegiebolig. 

Adgangsgivende studieaktivitet

Formelle ansøgningskriterier

– Du er minimum 18 år
– Du er i gang med en SU-berettiget uddannelse eller en elev/lærlingeplads med en SU-lignende indtægt
– Din uddannelse er i Københavnsområdet
– Ved indflytning er der max tre måneder til du påbegynder din uddannelse

Udforsk andre kollegier

Adgangsgivende studieaktivitet

Formelle ansøgningskriterier

– Du er minimum 18 år
– Du er i gang med en SU-berettiget uddannelse eller en elev/lærlingeplads med en SU-lignende indtægt
– Din uddannelse er i Københavnsområdet
– Ved indflytning er der max tre måneder til du påbegynder din uddannelse

Udforsk andre kollegier

LEDIGE BOLIGER OG ANSØGNINGSFRISTER

6 ledige lejligheder i Nordvest

Moderne lejligheder i Nordvest med fælles tagterrasse, lounge, køkken og vaskeri. De aktuelle boliger ligger mellem 39 og 47 m² med husleje fra 10.950 kr. Er du på udkig efter en moderne bolig i Nordvest, er der lige nu 6 ledige lejligheder her. Det er en bebyggelse med fokus på både privat bolig og gode fælles rammer.

LÆS MERE »

1 ledig bolig i kreativt byggeri på Amager

En kompakt 1-værelses lejlighed på 38 m² står ledig på Amager med indflytning fra 1. august 2026 til en husleje på 5.500 kr. om måneden. Her bor du i et kreativt byggeri med fokus på fællesskab, fleksible løsninger og kort afstand til både byliv og strand.

LÆS MERE »

Lignende kollegier