Ledigt værelse i indre by fra 1.804 kr./md.

Fra d. 15 september er der et ledigt kollegieværelse i det centrale København. Så det er nu, du skal sende din motiverede ansøgning afsted!

Kollegiet ligger som en oase midt i Københavns pulserende centrum lige ved Strøget, og er blandt de hyggeligste områder i det ældre København.

Værelserne er lyse med trægulv og højt til loftet, og huslejen ligger desuden kun på 1.804 kr. pr. måned og med en kollegieskat på 200 kr. Det betyder at huslejen er blandt de absolut laveste for kollegier i København.

Ansøgning
I denne omgang søges der en studerende på det Natur- og Biovidenskabelige Fakultet ved Københavns Universitet, som har bestået minimum 1½ års studietid, svarende til 90 ECTS-point. Der skal udfyldes et ansøgningsskema og udarbejdes en motiveret ansøgning på en A4-side. Derudover skal din seneste årsopgørelse fra SKAT medsendes.

Den motiverede kollegieansøgning giver dig muligheden for at skrive om hvem du er, og hvorfor netop du bør tildeles et kollegieværelse. Send din ansøgning i dag!

Ansøgningsfrist d. 11 august  kl. 23:59

Samtaler afholdes fra d. 16-26 august. Indflytning d. 15 september.

Vi henviser til en side væk fra kbh-kollegier.dk. På kbh-kollegier.dk samler vi ledige kollegieboliger og ansøgningsfrister fra nettet. Det gør vi for at give dig det bedste overblik så du kan spare tid. Vi linker videre til ansøgningsstedet, hvor du kan finde mere information og ansøge kollegiet direkte.
Fra 15. juli udlejes et kollegieværelse i hjertet af København – lige ved Strøget i en af byens hyggeligste, historiske områder. Værelset er lyst med trægulv og højt til loftet. Huslejen er kun 1.804 kr. + 200 kr. i kollegieskat. Send din motiverede ansøgning i dag!...

Nyheder

Opret medlemskab og få fuld adgang

På kbh-kollegier.dk har vi samlet 300 kollegier i København om omegn, der tilsammen har mere end 35.000 boliger til studerende, 
så du nemt kan finde de kollegier, som lever op til dine boligkriterier.
 
Som medlem får du al den information, du har brug for, for at kunne ansøge om en kollegiebolig. 
VÆLG MEDLEMSSKAB

Introduktionspakken

3 dage for kun 29 kr.

*Fornyes automatisk hver 2. uge til 149 kr. Kan opsiges når som helst, til udgangen af en medlemsperiode.

Mellempakken

14 dage for 165 kr.

*Fornyes automatisk hver 2. uge af 144 kr. Kan opsiges når som helst, til udgangen af en medlemsperiode.

Den store pakke

4 uger for 249 kr.

*Fornyes automatisk hver 4. uge til 219 kr. Kan opsiges når som helst, til udgangen af en medlemsperiode.

LEDIGE BOLIGER I INDBAKKEN

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få direkte besked om ledige boliger og ansøgningsfrister på kollegier i København og omegn.

LEDIGE BOLIGER OG ANSØGNINGSFRISTER

Sølvgade kollegium – 600 kollegieværelser i hjertet af københavn

Annoncørbetalt indlæg. Sølvgade kollegium rummer over 400 studieboliger i hjertet af København. Alle lejligheder er mellem 33 og 45 m² og har eget badeværelse og tekøkken. Du har altså din helt egen base, hvor du kan lave mad, fordybe dig i studierne og indrette dig præcis, som du ønsker – med højt til loftet både fysisk og mentalt….

LÆS MERE »

Ledigt værelse i indre by fra 1.804 kr./md.

Fra 15. juli udlejes et kollegieværelse i hjertet af København – lige ved Strøget i en af byens hyggeligste, historiske områder. Værelset er lyst med trægulv og højt til loftet. Huslejen er kun 1.804 kr. + 200 kr. i kollegieskat. Send din motiverede ansøgning i dag!……

LÆS MERE »
Nye studieboliger ved Dybbølsbro

Eksklusive boliger tæt ved Kødbyen

Eksklusive lejligheder midt i København nær Kødbyen og Islands Brygge. Eget køkken, bad og altan + fælles lounge, fitness og café. Perfekt til unge professionelle og studerende. Ledige 1-værelses fra 10.200 kr./md…….

LÆS MERE »

Ledige værelser fra kun 3.635 kr./md – Ansøg nu!

Lyse studieboliger på 16–32 m² med eget bad og toilet. Værelser deler køkken med få beboere, lejligheder har separat køkken. Hurtigt internet og fælles faciliteter som motionsrum, musikrum, vaskeri og bar. Tæt på grønne områder , tæt på Lyngby og DTU. Ansøg op til 3 måneder før studiestart…….

LÆS MERE »
Nido Bryggen

Studieboliger klar til indflytning – på Bryggen

Flyt ind i en fuldt møbleret bolig med eget køkken, bad og hurtigt Wi-Fi. Nyd adgang til studierum, lounge, fitness, fælleskøkkener og sociale faciliteter – alt kun få minutters gang fra metro og lige ved KUA. Ideelt for studerende, der vil have både komfort og fællesskab…….

LÆS MERE »